Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
 Nominace na cenu J. M. Olbricha za rekonstrukci 2010-2011

 
o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k - Cena J. M. Olbricha - 27. 01. 2012 - 9509 přečtení  
Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011
Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011
Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011
Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011Nominace na Opavskou cenu J.M.Olbricha za rekonstrukci 2010-2011

O. s.  Za Opavu obdrželo celkem 21 návrhů na udělení Opavské ceny J. M. Olbricha za kvalitní architektonickou rekonstrukci, které byly uskutečněny na území Opavska v letech 2010 - 2011. Z těchto došlých návrhů bylo na cenu J. M. Olbricha nominováno celkem 17 realizací.
Nominované stavby si mohou zájemci prohlédnout ve dnech 25. 1. - 24. 2. 2012 na výstavě, která probíhá v Galerii CELLA (Matiční 4, Opava), kde mají také možnost zůčastnit se anketního hlasování o nejlepší rekonstrukci dle návštěvníků.
Paralelně s tímto hlasováním může veřejnost hlasovat také prostřednictvím ankety zde na internetu a to níže na konci článku.

Odborná porota bude nad nominacemi zasedat v průběhu celé výstavy, včetně osobní prohlídky staveb. Výsledky a hodnocení budou známy nejpozději do 22. 2. 2012. V případě, že se porota rozhodne některé nominované stavbě udělit cenu nebo čestné uznání, bude tak učiněno v den ukončení výstavy v Galerii CELLA 23. 2. 2012.

Pro letošní ročník byly členy odborné poroty jmenování:

Ing. arch. Milena Vitoulová, členka představenstva České komory architektů
Mgr. Martin Strakoš, historik umění a odborný pracovník památkové péče
Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, architekt a šéfredaktor časopisu o architektuře ERA 21
prof. akad. soch. Jan Ambrůz, vedoucí ateliéru sochařství FaVU VUT v Brně
Dr. Martin Klimeš, výtvarný kritik, kurátor Domu umění v Opavě,
MgA. Tomáš Skalík, sochař a restaurátor
Mgr. Dalibor Halátek, historik umění


V následující části představujeme všech 17 nominovaných staveb.


Nominace na cenu J. M. Olbricha za rekonstrukci 2010 - 2011
 
01 - Palác Razumovských, Nádražní okruh, Opava
Ing. Helena Kubinová, Kubinová + partneři, s.r.o.

Historizující městský palác postavený vídeňským architektem Ludwigem Tischlerem v letech 1892-3 pro hraběte Camilla Razumovského von Wigstein. Budova byla po válce adaptována pro účely Slezské studijního ústavu. V roce 2010 započala rekonstrukce výměnami vnitřních instalací a odstraňováním vybavení ze 70-80-tých let (světla, zářivky, linolea apod.). V rámci této etapy byly nově vybroušeny a vyspraveny původní podlahy, původní dřevěné obložení bylo repasováno, stejně jako dveře a zárubně. V roce 2011 pak proběhla celková rekonstrukce vnějšího pláště, kdy byla repasována okna, provedena opatření proti zemní vlhkosti, zateplena střecha, obnovena funkčnost pergoly na zahradní terase a při opravě fasád kompletně rekonstruována štuková a sochařská výzdoba.
Tato stavba byla nominována jako příklad poměrně citlivé rekonstrukce.


 

Palác Razumovských Palác Razumovských
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Palác RazumovskýchPalác RazumovskýchPalác Razumovských 
 

 
02 - Kaple, Radkov - Nové Zálužné
Richard Černín, Stavební firma ing. Vít Lesák

Kaple byla postavena na počátku 20. století na návsi osady Hertmanice. s vylidňováním obce v průběhu 20. století postupně upadal zájem i o zdejší kapli. Vše se změnilo až s příchodem nových obyvatel, ostupně vznikla silná občanská iniciativa s cílem kapli navrátit původní lesk. Finančně byla akce zajištěna pomocí sbírky mezi místními obyvateli a dotací.
V rámci rekonstrukce byly opraveny povrchy a profilace omítek, kompletně vyměněna zvonice, přeložena střecha, dlažba, byla upravena zeleň a okolí. Při obnově byl kladen důraz na zachování autentické podoby památky. Kaple byla nominována jako příklad citlivé rekonstrukce podnícené potřebou místních obyvatel obce. 

Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné Kaple - Radkov - Nové Zálužné

 
 
03 - Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů, Opava
Ateliér Arches pod vedením Ing. Arch. Jiřího Horáka

Původní nemocnici řádu německých rytířů z roku 1883, přestavěli Karl Werner a Gustav Purde v letech 1929-30 na třípodlažní monoblok s jednotným průčelím v duchu modernismu.
Město objekt prodalo developerovi na přestavbu v bytový dům, ten nechal vypracovat projekt, který počítal se zateplením fasády, z původních oken zamýšlel udělat okna francouzská atd. Svůj projekt prodal opavské firmě, která dokumentaci nechala přepracovat opavskému ateliéru Arches pod vedením Jiřího Horáka. Tento návrh, pak byl v letech 2010-11 realizován. Fasáda byla rekonstruována v původním vzhledu. V suterénu a patře tak vznikly prostory k pronájmu, především jako lékařské ordinace, v horních patrech pak vznikly převážně mezonetové byty o nejrůznějších rozměrech, v novém pátém patře pak vznikly dva velkorysé prosklené střešní byty s terasami.
Příklad změny funkce objektu, s užitím moderní nástavby a respektu k původní hmotě domu.

 

Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů

 
 
04 - Tělocvična - Tyršův stadion, Opava
Ing. arch. David Wittassek a Jiří Řezák - QARTA architektura

Tělocvična, která je součástí městského atletického stadionu v Opavě (nyní Tyršův stadion) byla postavená počátkem šedesátých let 20. století v akci Z, což se podepsalo nejen na její stavebně technické kvalitě, ale také v dispozičních problémech. Před rekonstrukcí se nacházela ve velmi špatném technickém stavu. Jedním z hlavních cílů rekonstrukce byla využitelnost a naplnění aktivitami, která byla diskutována nejen s investorem, ale také s atlety a ostatními, kdo stavbu využívají. Důležitá byla také ekonomičnost, tedy provozní náklady budovy a náklady na realizaci, které byly poměrně omezené.
Budova je opticky tvořena 3 kvádry, z toho jeden, který je součástí kryté běžecké dráhy, zdánlivě levituje ve vzduchu. Vzdušná ocelová konstrukce, která jej vynáší, připomíná „hru mikádo“. Fasáda přízemní budovy je zpestřena asymetrickou hrou vertikálních oken. Tyto vertikály jsou dále rozvedeny do vzoru obložení fasády.
Tělocvična byla nominována jako příklad rekonstrukce, ve kterém je důraz kladen stejnou měrou na funkčnost i kvalitu architektonického vzezření současnosti.

 

Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion Tyršův stadion

 
 
05 - Dům umění, Opava
Akad. arch. Štěpán Hulec, Ing. arch. Daniel Špička, ARCHITEKTI

V roce 2010-2011 navázala na rekonstrukci kostela sv. Václava přestavba Domu umění, vinárny a základní umělecké školy. Architekti Špička a Hulec přistoupili k rekonstrukci celého objektu suverénně, bez předsudků a nadbytečné pokory a vtiskli mu svou výraznou tvář. Mohutně a plasticky působící vstup z probarveného pohledového betonu kontrastuje s lehkostí a elegancí minulého řešení, ale stavebně dotváří původní západní křídlo kláštera. Rajský dvůr, který byl zničen po druhé světové válce a v 70. letech rekonstruován, dnes zůstal už jen v půdorysné stopě dvou betonových schodů a několika zděných sloupů. Je zastřešen a volně se propojuje s přilehlým ambitem.
Rekonstrukce zachovala dřívější funkce areálu a zaměřila se na řešení otázek funkčnosti a obslužnosti prostor s propojeným využíváním přízemí, jakožto zázemí pro kulturní provoz v minulosti rekonstruovaném kostele sv. Václava. Celý vstupní trakt byl nově přistavěn, díky čemuž vznikla recepce a nové sociální zázemí. Došlo k zastřešení Rajského dvora, který tak může být využíván k různým kulturním i společenským akcím. Kompletní proměnou prošel i interiér restaurace. Vlastní prostor Domu umění získal nové osvětlení, závěsný systém a podlahy tvořené nápodobou starých keramických dlaždic. Kdysi nenápadný vstup do oratoře byl posunut až na její západní stranu, aby mohl na bytelném schodišti nést rampu pro vozíčkáře, kterým může sloužit i nově konstruovaný částečně venkovní výtah. Výtvarně akcentované kované zábradlí ve výstavním prostoru zůstalo a z bezpečnostních důvodů bylo doplněno o jednoduché obdélníkové skleněné zábrany.
Dům umění byl nominován jako velkorysá rekonstrukce komplikovaného historického prostoru pro potřeby galerijního provozu moderního typu.

 

Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Dům umění Dům umění Dům umění  Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění Dům umění

 
 
06 - Skleník, Radkov - Dubová
Eva Císařová - Investa, Ing. Karel Komárek - projekční kancelář Atria, Opava

Skleník v Radkově - Dubové byl vybudován v rámci areálu zázemí barokního zámku. Samotný skleník byl vystavěn patrně roku 1906 z iniciativy rodiny Razumovských, tehdejších majitelů panství. Cihlová režná stavba, situovaná vedle bývalé oranžérie, se severojižní orientací, uzavřená do samostatného areálu vysokou zdí z lomového kamene. Během 2. pol. 20. stol. došlo k postupné devastaci nevyužívaného objektu a teprve až s příchodem nového vlastníka došlo ke změně situace.
Současný vlastník se rozhodl pro rekonstrukci stavby a jeho využívání v původní funkci. Skleník je kulturní památkou zapsanou ve státním seznamu, což znamenalo důsledné zohlednění zachování památkových hodnot objektu při rekonstrukci. Díky dobré spolupráci vlastníka a památkového ústavu se podařilo opravu realizovat včetně citlivého umístění moderních technologií s minimem kompromisů, které by jinak mohly znehodnotit tuto cennou technickou památku. Jedinečnost využívání památkového objektu ve své původní funkci je dobrým příkladem, pro který byla stavba nominována.

 

Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová Skleník, Radkov - Dubová

 
 
07 - Hasičská zbrojnice, Holasovice
Ing. Ondřej Kubesa, Ing. arch. Lubomír Dehner, STUDIO-D Opava s.r.o.

Stavební úpravy hasičské zbrojnice v Holasovicích byly provedeny v rámci dotačního programu “Posílení akceschopnosti JSDH při povodních”.
Byla to již třetí úprava budovy této původní historické hasičské zbrojnice. Účelem bylo vytvoření vyhovujících podmínek pro činnost sboru dobrovolných hasičů v Holasovicích, a evakuačního centra, zejména při povodních. Byla provedena oprava garáží, vytvoření zázemí pro zásahovou jednotku, úprava společenského sálu s hyg. vybavením pro případnou evakuaci osob, oprava obvodového a střešního pláště včetně věže.
Snahou autorů projektu bylo také změnit vzhled stávající budovy v duchu současné moderní architektury s použitím omezených finančních i výrazových prostředků. Hmota objektu zůstala zachována. Autoři pracovali s tvarem a členěním oken, vrat a vstupních dveří, s barvou fasády a hmotou věže.
Zbrojnice si zachovala přijatelné měřítko vesnické zástavby, přesto se stala výrazným orientačním
bodem obce. Přízemí je plně věnováno činnosti SDH v Holasovicích, v patře jsou umístěny společenské prostory.

 

Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice Hasičská zbrojnice, Holasovice

 
 
08 - Házenkářské a dětské hřiště, Antonína Sovy 10, Opava
Ing. Ondřej Kubesa, Ing. Petr Ondruška, Ing. arch. Lubomír Dehner, STUDIO-D Opava s.r.o.

Záměrem investora byla obnova chátrajících hřišť a chodníků, jejích omezení a případné doplnění, snížení hlučnosti a příležitostí pro vandalismus.
Projektanti se snažili navíc přidat celému vnitrobloku městský charakter - sjednotit jej, zpřehlednit a doplnit o esteticky zajímavé prvky, které prostředí pozvednou a to za pomocí jak stavebních, tak i krajinářských prostředků. Prostě překročit práh pouhé opravy a údržby bez invence a přidané hodnoty. Je opakovaně uplatněn motiv kruhu jak u komunikací, zahradně krajinářských úprav, tak u drobných stavebních objektů.
Nejvýraznější dominantou je nové víceúčelové hřiště, které není sevřeno obvyklými ploty a sítěmi, ale dělícími zdmi z monolitického betonu, řešenými výrazně tvarově a barevně. Z bočních stran je hřiště vymezeno organicky tvarovanou přírodní „tribunou“ a „náměstím s pravidelnou výsadbou stromů.
Stávající sídlištní zeleň byla zbavena nemocných a druhově nevhodných stromů a keřů a doplněna novými výsadbami. Specifikem jsou klidové pobytové prostory v podobě kruhových „minizahrad“. Součástí projektu je rovněž menší hřiště pro volejbal a basketbal a dvě dětská hřiště. Bohužel se nepodařilo prosadit a provést kultivaci přilehlé „zahradní restaurace“.

 

Hřiště, Antonína Sovy, Opava Hřiště, Antonína Sovy, Opava
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Hřiště, Antonína Sovy, Opava Hřiště, Antonína Sovy, Opava Hřiště, Antonína Sovy, Opava Hřiště, Antonína Sovy, Opava Hřiště, Antonína Sovy, Opava

 
 
09 - Rodinný dům, Děhylov
Ing. arch. Martin Materna, Ing. arch. Adam Weczerek, WMA architects

Dům se nachází v obci Děhylov. Původní objekt byl několikrát přestavěn. Před rekonstrukcí byl podsklepen, se zvýšeným přízemím a obytným podkrovím s částečně sedlovou, částečně pultovou střechou. Zadáním bylo vytvořit komfortní bydlení pro mladou rodinu a menší byt pro babičku s vlastním vchodem. Hmota domu byla snížená o horní hřeben sedlové střechy a střecha sjednocena jedinou, pultovou střechou. Na jižní, zahradní straně se vytvořila jednopatrová přístavba s plochou střechou, sloužící jako obývací prostor a střecha jako terasa. Vybudovaly se dvě bytové jednotky, každá s vlastním vstupem.
Byt 2+kk- babičky- je dispozičně tvořen zádveřím, ložnicí, koupelnou a obývacím pokojem s kuchyňským koutem. Byt 6+kk – rodiny – je dispozičně tvořen 1. np. zádveří, z kterého je přístupný pokoj hostů, koupelna, šatna a obývací pokoj s jídelním a kuchyňským koutem. Obývací pokoj a pokoj hostů je umístěn v nové přístavbě, otevřené směrem na jih do zahrady terasou s pergolou. Ve 2. np jsou dva dětské pokoje, ložnice rodičů, koupelna, wc, šatna a technická místnost. V 1. pp je stávající kotelna, sklady a dílna.
Materiálově je dům rozčleněn do dvou horizontálních hmot, tak aby se opticky docílilo snížení objektu.
Spodní část domu je z bílé omítky, horní část domu a přístavba je obložena dřevěnými prkny.
Dům je koncipován jako nízkoenergetický s řízeným větráním a slunečními kolektory. Krb je zapojen do systému vytápění a rekuperace. V části domu je použitý sběrnicový systém EIB.

 

RD Děhylov RD Děhylov
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov RD Děhylov

 
 
10 - Rodinný dům, Kravaře
Ing. arch. Martin Materna, Ing. arch. Adam Weczerek, WMA architects

Původní dům byl postaven v 50. letech. Jednalo se o dvoupatrovou část, se sedlovou polovalbovou střechou a částečným podsklepením. V 80. letech proběhla necitlivá 2 patrová přístavba s plochou střechou, ze severní strany.
Záměr rekonstrukce bylo vytvořit moderní bydlení pro jednu rodinu za minimální náklady, respektive s minimálními zásahy do stávajícího objektu. Původní stavba byla dispozičně naprosto nevyhovující a předimenzovaná. Rekonstrukce proběhla v období dvou let za použití standartních stavebních materiálů a technologií, v podstatě svépomocí.
Dům byl nominován pro zajímavou kombinaci skladby původní hmoty domu a vyřešení současných potřeb obyvatel v rámci moderní dostavby. 

RD Kravaře RD Kravaře
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře RD Kravaře

 
 
11 - Altův dům, Opava
BcA. Filip Menzel, stavební firma WINRO s.r.o. Robert Winkler

Z původně dvojdomu, se zachovala v původním stavu pouze pravá polovina. Dvojdům postavený kolem roku 1900 si nechali postavit opavští malíři Rudolf Hermann a Raimund Alt. Dům Raimunda Alta byl bohatě malován vegetabilním secesním dekorem s ženskou figurou, motivem páva či stromu. Fasáda, která byla v roce 2011 ve velmi vážném stavu, byla díky dotaci Ministerstva kultury, podle návrhu restaurátora Filipa Menzela a firmy Winro, pečlivě doplněna, konzervována a malby restaurovány.
Příklad velmi výjimečného přístupu k obnově fasády.
 

Altův dům Altův dům Altův dům Altův dům Altův dům
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Altův dům Altův dům Altův dům Altův dům

 
 
12 - Obecní úřad, Chvalíkovice
Ing. arch. Jiří Horák, Architektonické studio ARCHE’S

Rekonstrukce obecního úřadu se vypořádala s vyřešením funkčních a provozních otázek i rehabilitací pláště budovy.
V interiéru došlo k celkové obnově povrchů. Jedním z hlavních problémů, který byl kvalitně vyřešen, bylo umístění výtahu do prostoru, který je dobře přístupný a zároveň pohledově neexponovaný. Budopva si tak mohla zachovat svůj historický ráz, nerušený technologickým zázemím zařízení, které je skryto v suterénu stavby. Na základě historických podkladů bylo obnoveno také členění fasády, včetně úpravy okenních otvorů. Citlivě byla sladěna také barevnost nových povrchů a materiálů. 

Obecní úřad, Chvalíkovice
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Obecní úřad, Chvalíkovice Obecní úřad, Chvalíkovice Obecní úřad, Chvalíkovice Obecní úřad, Chvalíkovice Obecní úřad, Chvalíkovice Obecní úřad, Chvalíkovice

 
 
13 - Vošárna, Raduň
Občanské sdružení Vošárna ve spolupráci s o.s. KST Slezan Opava a firmou WINRO s.r.o. Robert Winkler

Jedná se o barokní stavbu. Dům je již více než 30 let zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Od roku 1983 byl orgány památkové péče konstatován nevyhovující stav objektu a od roku 1985 až do roku 2007 do stavby průběžně zatékalo. Následkem toho došlo k částečnému zřícení kleneb nad 1.NP a vážnému narušení unikátního krovu., stavěného převážně z jilmového dřeva. Přesto, že se ve 2. polovině 90. let podařilo provést alespoň statické zajištění objektu, tak se v roce 2006 zřítila část střechy a padající břidlicové šablony a cihly začaly ohrožovat kolemjdoucí chodce. Ještě v té době však vlastnila památku společnost, v jejímž zájmu nebylo zajištění jejího havarijního stavu, ani její využití. Po urgencích na existující úřady a dlouhodobých jednáních se nakonec objekt dostal v říjnu roku 2007 do dražby, ve které jej odkoupilo nově vzniklé raduňské sdružení Vošárna. Jediným cílem, který byl i důvodem vzniku občanského sdružení, bylo významný objekt zachránit, obnovit a využívat k veřejným společenským účelům. Tyto práce byly částečně zajišťovány svépomocí a částečně za účasti odborných firem.

 

Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna Vošárna

 
 
14 - Dům u Mouřenína
Ing. Zdeněk Miketa

Na místě dvou gotických domů byl postaven renesanční dům o pěti okenních osách. Dům byl po druhé světové válce upraven pro potřeby Magistrátu města Opavy. Město Opava dům v prvním desetiletí 21. století prodalo soukromníkovi, který započal rekonstrukci domu. V přízemí obnovil obchodní parter, v patrech pak rekonstruoval místnosti v duchu historické tradice domu. Odstranil množství poválečných příček a vestaveb, obnovil původní dveřní otvory, na základě nálezů byly na podlahách položeny kazetové parkety, historické dveře byly repasovány a další byly vyrobeny. V podkroví vzniklo nové patro osvětlené řadou střešních oken. V suterénu vznikla hospoda, přičemž byly poměrně pietně zachovány povrchy původních materiálů, gotických malt s otisky šalování, gotické kamenné zdivo, renesanční a barokní cihelné zdi.
Příklad zdařilé rehabilitace cenného historického objektu při zachování maximálního množství původních stavebních detailů.


 

Dům u mouřenína Dům u mouřenína
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína Dům u mouřenína

 
 
15 - Rodinný dům, Stratilova ul., Opava
Ing. arch. Ivana Dombková DESIGN by DONLIĆ, projekční kancelář DK1

Z původního dvojdomu s vysokou mansardovou střechou ze začátku 20. století, zůstala v původním tvaru pouze pravá část. Levá část dvojdomu byla ve druhé polovině 20. století nastavena, čímž zanikla mansarda a souměrnost dvojdomu.
V roce 2010 zpracovala studii rekonstrukce a dostavby pravého domu Ivana Dombková, realizace pak byla provedena ve spolupráci s projekční kanceláří DK1. V rámci rekonstrukce byla zateplena fasáda, změněny okenní a dveřní otvory, částečně pozměněna vnitřní dispozice domu a nastavěno nové patro.
Příklad rekonstrukce rodinného domu v historické vilové zástavbě. 

RD Stratilova
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova RD Stratilova

 
 
16 - Kaple, Nové Těchanovice
o.s. Za Opavu
Kaple se před zahájením obnovy nacházela v havarijním stavu. Dveře byly vylomené, v interiéru se nacházely hromady suti a odpadků. Fasády byly oprýskané, střecha chyběla, zdivo vlhké a zarostlé v zeleni. Z důvodu špatného stavebnětechnického stavu nebylo možné kapli již dlouho využívat. Destrukce památky rychle postupovaly.
Stávající stav objektu se zhodnocením závad a poruch byl vypracován již v roce 2006, a to včetně kresebných a fotografických příloh.
Pojivovým materiálem nového zdiva byla vápenná malta vyráběná tradičním způsobem do tzv. buchty, kdy se vyhašené vápno prokládá pískem a nechává následně odležet. Původní omítky byly v maximální možné míře zachovány. Stávající dvoukřídlové dveře byly repasovány. Kaple byla opravena v rámci dobrovolných aktivit členů a přátel sdružení.
Mezi nominované stavby byla zařazena pro citlivý přístup k utenticitě památky včetně respektování původních stavebních technologií a materiálů použitých při rekonstrukci.

 

Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice Kaple, Nové Těchanovice

 
 
17 - Rodinný dům,  Stěbořice
Ing. Ondřej Kubesa, STUDIO-D Opava s.r.o.
Rekonstrukce rodinného domu z konce 19. století, obnova původních konstrukcí, zachování původních materiálů, doplnění o moderní nadčasové prvky. Díky výborné spolupráce majitelky a projektanta se podařilo zachovat autentický venkovský ráz budovy a sladit požadavky moderního bydlení s historickou tváří domu.

 

RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice
Stav před rekonstrukcí (nahoře) a stav po rekonstrukci (dole).
RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice RD Stěbořice

Související články zde:
bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/spolkovy-dum-pracuje-i-v-novem-sidle-v-arealu-kina.html
 
[Akt. známka: 1,93 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5

Zpět ... | Komentáře: 19 | Přidat komentář |  Informařný e-mail  Vytisknout článek
Související články Za Opavu:
Vernisáž výstavy a předání Opavské ceny J. M. Olbricha (12.07.2016)
Pozvánka k předání Opavské ceny J. M. Olbricha za rekonstrukci 2014-2015 - výsledky a hodnocení (02.05.2016)
Nominace na udělení Opavské ceny J. M. Olbricha za rekonstrukci v letech 2014 - 2015 (21.04.2016)
Vernisáž a vyhlášení výsledků Ceny J. M. Olbricha (09.08.2015)
Vyhlášení výsledků Opavské ceny J. M. Olbricha za novostavbu v letech 2013–2014 (25.04.2015)
Nominace na cenu J. M. Olbricha za novostavbu 2013-2014 (08.04.2015)
Pozvánka na vernisáž výstavy Opavské ceny J. M. Olbricha - Retrospektiva 2007-2014 (05.02.2015)
Vyhlášení výsledků Opavské ceny J. M. Olbricha za rekonstrukci v letech 2012–2013 (07.04.2014)
Nominace na cenu J. M. Olbricha za rekonstrukci 2012-2013 (24.03.2014)
Vyhlášení výsledků Opavské ceny J. M. Olbricha za novostavbu 2011–2012 (04.04.2013)
Pozvánka na zahájení výstavy opavské Ceny J. M. Olbricha (01.04.2013)
Nominace na cenu J. M. Olbricha za novostavbu 2011-2012 (21.03.2013)
Vyhlášení výsledků Opavské ceny J. M. Olbricha za rekonstrukci 2010 – 2011 – stanovisko poroty (24.02.2012)
Opavská cena J.M. Olbricha za rekonstrukci - 2011 - změna termínu (22.12.2011)
Opavská cena J.M. Olbricha za novostavbu - 2010 (22.12.2010)
Nominace na cenu J. M. Olbricha za rok 2010 (10.12.2010)
Fotoreportáž - předání čestného uznání opavské ceny J. M. Olbricha 2009 (30.12.2009)
Opavská cena J. M. Olbricha 2009 - stanovisko poroty (21.12.2009)
Nominace na cenu J. M. Olbricha za rekonstrukci 2008-2009 (11.12.2009)
Fotoreportáž z vernisáže (22.02.2009)
Pozvánka na výstavu Opavská cena J. M. Olbricha za architekturu 2007, 2008 (19.02.2009)
Opavská cena J. M. Olbricha za novostavbu pro rok 2008 (10.01.2009)
Nominace na cenu J.M.Olbricha za rok 2008 (17.12.2008)
Opavská cena J.M. Olbricha za rok 2008 (19.11.2008)
Předání Opavské ceny J.M. Olbricha 2007 (30.12.2007)
Udělení Opavské ceny J. M. Olbricha za rok 2007 (16.12.2007)
Nominace na cenu J.M.Olbricha za rok 2007 (10.12.2007)
Status opavské ceny J.M. Olbricha (06.12.2007)
Vyhlášení ceny J. M. Olbricha (16.11.2007)

Anketní otázka:

Anketa o sympatie veřejnosti - kterou z nominovaných rekonstrukcí staveb na udělení letošní Ceny J. M. Olbricha hodnotíte jako nejpovedenější?

Nominace č. 1 - palác Razumovských, Opava (Počet hlasů: 28)
(1.81 %)

Nominace č. 2 - Kaple, Radkov - Nové Zálužné (Počet hlasů: 3)
(0.19 %)

Nominace č. 3 - Polyfunkční dům MG Medical center - bývalá nemocnice U rytířů, Opava (Počet hlasů: 184)
(11.87 %)

Nominace č. 4 - Tělocvična - Tyršův stadion, Opava (Počet hlasů: 14)
(0.90 %)

Nominace č. 5 - Dům umění, Opava (Počet hlasů: 3)
(0.19 %)

Nominace č. 6 - Skleník, Radkov - Dubová (Počet hlasů: 10)
(0.65 %)

Nominace č. 7 - Hasičská zbrojnice, Holasovice (Počet hlasů: 1)
(0.06 %)

Nominace č. 8 - Házenkářské a dětské hřiště, Antonína Sovy 10, Opava (Počet hlasů: 54)
(3.48 %)

Nominace č. 8 - Rodinný dům, Děhylov (Počet hlasů: 3)
(0.19 %)

Nominace č. 10 - Rodinný dům, Kravaře (Počet hlasů: 7)
(0.45 %)

Nominace č. 11 - Altův dům, Opava (Počet hlasů: 3)
(0.19 %)

Nominace č. 12 - Obecní úřad, Chvalíkovice (Počet hlasů: 7)
(0.45 %)

Nominace č. 13 - Vošárna, Raduň (Počet hlasů: 12)
(0.77 %)

Nominace č. 14 - Dům u Mouřenína (Počet hlasů: 406)
(26.19 %)

Nominace č. 15 - Rodinný dům, Stratilova ul., Opava (Počet hlasů: 382)
(24.65 %)

Nominace č. 16 - Kaple, Nové Těchanovice (Počet hlasů: 3)
(0.19 %)

Nominace č. 17 - Rodinný dům, Stěbořice (Počet hlasů: 430)
(27.74 %)

Celkem hlasovalo: 1550
 
Akce v Matiďż˝nďż˝m domďż˝  
Projekty
N�v�t�vnost

Za�ti�ujeme:

Escort Antalya Escort Aksu Escort Alanya Escort Demre Escort Döşemealtı Escort Elmalı Escort Finike Escort Gazipaşa Escort Gündoğmuş Escort İbradı Escort Kaş Escort Kemer Escort Kepez Escort Konyaaltı Escort Kumluca Escort Manavgat Escort Muratpaşa Escort Serik Escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzıfon escort suluova escort taşova escort Ankara Escort Ankara Escort Keçiören Escort Yenimahalle Escort Antalya Escort Alanya Escort Kepez Escort Muratpaşa Escort Ardahan Escort Çıldır Escort Göle Escort Hanak Escort Artvin Escort Arhavi Escort Borçka Escort Hopa Escort Aydın Escort Efeler Escort Nazilli Escort Söke Escort Balıkesir Escort Altıeylül Escort Edremit Escort Karesi Escort Bartın Escort Amasra Escort Kurucaşile Escort Ulus Escort Bayburt Escort Aydıntepe Escort Demirözü Escort Bilecik Escort Bozüyük Escort Osmaneli Escort Söğüt Escort Bolu Escort Gerede Escort Göynük Escort Mudurnu Escort Bursa Escort Nilüfer Escort Osmangazi Escort Yıldırım Escort Çanakkale Escort Biga Escort Çan Escort Gelibolu Escort Çankırı Escort Çerkeş Escort Ilgaz Escort Şabanözü Escort Çorum Escort Alaca Escort Osmancık Escort Sungurlu Escort Diyarbakır Escort Bağlar Escort Kayapınar Escort Yenişehir Escort Düzce Escort Akçakoca Escort Gölyaka Escort Kaynaşlı Escort Edirne Escort İpsala Escort Keşan Escort Uzunköprü Escort Erzincan Escort Refahiye Escort Tercan Escort Üzümlü Escort Erzurum Escort Aziziye Escort Palandöken Escort Yakutiye Escort Eskişehir Escort Odunpazarı Escort Sivrihisar Escort Tepebaşı Escort Gaziantep Escort Nizip Escort Sahinbey Escort Şehitkamil Escort Giresun Escort Bulancak Escort Espiye Escort Tirebolu Escort Gümüşhane Escort Kelkit Escort Kürtün Escort Şiran Escort Hatay Escort Antakya Escort Defne Escort İskenderun Escort Isparta Escort Eğirdir Escort Şarkikaraağaç Escort Yalvaç Escort İstanbul Escort Bağcılar Escort Esenyurt Escort Küçükçekmece Escort İzmir Escort Bornova Escort Buca Escort Kahramanmaraş Escort Dulkadiroğlu Escort Elbistan Escort Onikişubat Escort Karabük Escort Eskipazar Escort Safranbolu Escort Yenice Escort Karaman Escort Ayrancı Escort Ermenek Escort Sarıveliler Escort Kars Escort Kağızman Escort Sarıkamış Escort Selim Escort Kastamonu Escort Cide Escort Taşköprü Escort Tosya Escort Kayseri Escort Kocasinan Escort Melikgazi Escort Talas Escort Kilis Escort Elbeyli Escort Musabeyli Escort Polateli Escort Kırıkkale Escort Delice Escort Keskin Escort Yahşihan Escort Kırklareli Escort Babaeski Escort Lüleburgaz Escort Vize Escort Kırşehir Escort Çiçekdağı Escort Kaman Escort Mucur Escort Kocaeli Escort Darıca Escort Gebze Escort İzmit Escort Konya Escort Karatay Escort Meram Escort Selçuklu Escort Kütahya Escort Gediz Escort Simav Escort Tavşanlı Escort Malatya Escort Battalgazi Escort Doğanşehir Escort Yeşilyurt Escort Manisa Escort Akhisar Escort Turgutlu Escort Yunusemre Escort Mardin Escort Artuklu Escort Kızıltepe Escort Midyat Escort Mersin Escort Tarsus Escort Toroslar Escort Yenişehir Escort Muğla Escort Bodrum Escort Fethiye Escort Milas Escort Nevşehir Escort Avanos Escort Gülşehir Escort Ürgüp Escort Niğde Escort Bor Escort Çiftlik Escort Ulukışla Escort Ordu Escort Altınordu Escort Fatsa Escort Ünye Escort Osmaiye Escort Bahçe Escort Düziçi Escort Kadirli Escort Rize Escort Ardeşen Escort Çayeli Escort Pazar Escort Sakarya Escort Adapazarı Escort Akyazı Escort Serdivan Escort Samsun Escort Atakum Escort Bafra Escort İlkadım Escort Sinop Escort Ayancık Escort Boyabat Escort Gerze Escort Sivas Escort Şarkışla Escort Suşehri Escort Yıldızeli Escort Tekirdağ Escort Çerkezköy Escort Süleymanpaşa Escort Çorlu Escort Tokat Escort Erbaa Escort Niksar Escort Turhal Escort Trabzon Escort Akçaabat Escort Araklı Escort Ortahisar Escort Uşak Escort Banaz Escort Banaz Escort Sivaslı Escort Van Escort Erçiş Escort İpekyolu Escort Tuşba Escort Yalova Escort Altınova Escort Çiftlikköy Escort Çınarcık Escort Yozgat Escort Akdağmadeni Escort Sorgun Escort Yerköy Escort Zonguldak Escort Çaycuma Escort Devrek Escort Ereğli Escort Gold Escort Hatun
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server