.jpg)
Na konci 19. století a v první tetin století dvacátého dochází v eských zemích k enormnímu nárstu potu rznorodých spolk, které se zabývají kulturní a osvtovou inností. Bohatý spolkový ivot se nevyhnul ani Opav. Tyto aktivity byly pitom v poátcích povaovány pedevším za prestiní záleitost, o em svdí skladba lenstva, kde meme najít úedníky, lékae, pedagogy a další významné osobnosti tehdejší spolenosti.
„Otevením knihy 19. století pomalu necháváme za sebou spolenost definovanou stavovsky a hledíme na utváející se spolenost asociativní. Ztrácejí význam a postupn zanikají mnohé pedmoderní korporace: spolenost se ji nerozpadá na stavy, ty zstávají zachovány jen v sice významných, ale pece jen pouhých reliktech typu voliských kurií nebo prakticky málo dleitého mšanského práva (sousedského práva obanského). Doívají cechy, definitivn sice zrušené a ivnostenským ádem z roku 1859, ale vtšinou nefunkní ji dlouho pedtím. Uvolují se pouta, je jsou moderní societou vnímána jako tísnivá, ale tím se rozvolují a mizí i struktury doposud organizující spolenost. Pedmoderní pináleitost ke korporacím je nahrazována novými, ji moderními (v protikladu k „tradiním“, „pedindustriálním“) identitami vázanými na skupiny, je jsou ivotaschopné, nebo svým uspoádáním lépe odpovídají zmnným pomrm. V mnohém se liší, ale plní podobnou sociální funkci jako pedmoderní korporace: od jednotlivce vyadují loajalitu, za ní nabízejí píleitost k sebeidentifikaci, pocit sebejistoty a orientaci ve spolenosti. Spektrum nových spoleenstev sahá od velkých abstraktních skupin, jakou byl moderní národ, po konkrétnji vymezené a relativn pehledné kluby, spolky, drustva.“
Nejtradinjším opavským spolkem poloviny 19. století byla stará mšanská stelecká spolenost. Mezi další významné profesní, hospodáské, dobroinné, sportovní, náboenské i umlecké spolky náleel nap. Hudební spolek, Spolek katolických tovaryš, Izraelitská náboenská obec, Rakousko-slezský hedvábnický spolek, Slezská zemdlská a lesnická spolenost, Opavský tlocviný spolek nebo Druhý tenáský spolek. Od konce 60. let 19. století vznikají první politické spolky jako nap. Obanský spolek i Nmecký spolek. Na pelomu 19. a 20. století ji v Opav existovalo tém 200 spolk. „Spolky se staly významným faktorem urujícím a organizujícím sociální vztahy lovka, jen svým lenstvím mohl sledovat nejen statutárn stanovené cíle a drunost, jak jsme ji pedznamenali, ale i navýšení svého sociálního kapitálu.“1