Za Opavu, z.s. - Ovocná 43, 746 01 Opava
    č. účtu: 226684142/0300 / IČO: 270 53 644 / tel: 777 187 823 / kontakt@zaopavu.cz

O nás Kontakty Podpořte nás Chcete se stát členem o. s. Za Opavu? E-shop sdružení Sdružení na Facebooku
   Zobrazené články   0 - 15     15 - 19  

Gottfrei v ulicích

 
o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k - Umění ve veřejném prostoru - 13. 07. 2011 - 4062 přečtení  
V sobotu 2. července jsem šel parkem na dětské hřiště pod Ptačákem. Syna tam vypustím a kouknu, co dělají Gebauerovi ptáci, jedna z nejlepších sochařských realizací v Opavě za posledních x let. Po cestě jsem si všimnul odpadkových košů omotaných igelitem s nějakou nalepenou fotkou. Postupně zjišťuji, že fotky jsou na každém koši v okolí, každá zachycuje stav koše v určitý okamžik a navíc je doplněna o nějaký text. Záhy mi došlo, že se jedná o titulky z novin s posledního týdne. Ve spojení se zachycenými obrazy z útrob košů se palcové titulky a jejich významy posunuly do nečekaných kontextů. Nevěděl jsem, kdo to má na svědomí, ale pobavil jsem se. Ten člověk - autor  "díla" to zmáknul dobře (teprve později odpoledne jsem se dozvěděl, že autorem je, kdo jiný, fotograf Jiří Štencek). Jeho zásah do městského prostoru je vtipný, originální, nenásilný a nedestruktivní. Konečně něco odlehčeného, co má hlavu a patu na poli opavského street artu.
 Další překvapení čekalo u Koule. Ale u jaké koule? Co se jí stalo? Ta plechová ohrada vypadá nějak divně. To asi nebude ohrada, za kterou probíhají restaurátorské práce naší oblíbené. To vypadá, že je v tom nějaký záměr. Záměr zakrýt kouli, zakrýt tu kulatici, změnit oblost za hranatost, kamennost za plechovost, nic víc. A pozor - nic míň. Nejsem sice členem umělecké skupiny Natvrdlí, ale teprve tady mi došlo, že se dívám na výsledky práce výtvarného sympozia "Ztracená Opava" - uměleckého projektu Gottfrei, o němž se na opavské výtvarné scéně už týden živě diskutuje a jímž ona scéna již týden žije.  Tu hranatou plechovku mají na svědomí Václav Minařík a Tomáš Vrána, kteří jsou spolu s Pavlem Havrlantem hlavními organizátory celé akce (Pavel Havrlant v rámci sympozia vytvořil instalaci na osvětlení Zemského archívu).

 
 
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 48 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Pouť sochy Opavou pokračuje...

 
o.s. Za Opavu - Dalibor Halďż˝tek - Umění ve veřejném prostoru - 20. 10. 2009 - 4003 přečtení  

Na náměstí Joy Adamsonové se na jednom z trávníků objevily záhadné nasprejované čtverce a vykolíkovaný prostor. Nejde o žádný umělecký počin, ale o vymezení nového umístění sochy Zničená Opava od sochařky Silvy Lacinové.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 16 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Neodeslaný dopis k tématu Pomníku osvobození města Opavy

 
o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k - Umění ve veřejném prostoru - 11. 07. 2008 - 3140 přečtení  
Vážená paní Lacinová,
přijměte prosím mou omluvu.
Jako kolega sochař se cítím spoluodpovědným za to, že jsem jako občan města Opavy neuchránil před zničením dílo, které jste pro nás vytvořila v roce 1969, monumentální měděnou plastiku „Zničená Opava, pomník k osvobození města Opavy“. Osud této Vaší práci bohužel nebyl v průběhu historie šťastně nakloněn. Přestože mnozí vnímají současné umístění díla v prostředí městského parku vcelku příjemně, dávno minula doba, i já ji znám pouze z fotografií, kdy měli Opavané možnost kvality sochy docenit v původním prostoru, pro který byla vytvořena a kde, jak se domnívají někteří pamětníci, působila mnohem výrazněji, než dnes. Možná právě ta vyzařující síla sochařského objektu, ale pravděpodobněji politický tlak byl příčinou toho, že v roce 1980 došlo k přemístění sochy na dnešní místo a dokonce přejmenování na „Pomník k výročí založení města“. Pouze po deset let byla socha středobodem Náměstí Osvoboditelů. Autorem tehdejší úpravy náměstí byl Váš bratr, architekt Lubor Lacina, žák Bohuslava Fuchse a Jiřího Krohy.
Socha stále ještě v parku stojí, ale mizí. Hrozí, mám vážnou obavu, že jednoho dne zmizí docela. Bohatě strukturovaná krychle, zavěšená na pět metrů vysokém žulovém podstavci má jednu velkou nevýhodu, je totiž z tepaného plechu. Jeden nebo více z mých spoluobčanů se rozhodli, že sochu postupně rozstříhají nůžkami na plech a odnesou do sběru. Začali pravděpodobně letos. Všimnul jsem si toho před měsícem a upozornil na to v novinách, ale to zloděje nezastavilo. V neděli jsem zjistil, že je vystříhána další velká část...
Co mohu dělat, půjdu ji v noci hlídat. Snad ty bezohledné lidi při destrukci Vašeho díla přistihnu při činu.

V Opavě dne 23. 4. 2008
Tomáš Skalík

Související články jinde:
Zničenou Opavu ničí sběrači kovů  (15. 7. 2008 - opavsky.denik.cz)
Komentáře: 4 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Ráj zlodějů - Městský hřbitov v Opavě

 
o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k - Umění ve veřejném prostoru - 01. 07. 2008 - 5679 přečtení  
Městský hřbitov v Opavě je nejen místem posledního odpočinku zesnulých. Je také jedním z míst, kde se můžeme setkat s řadou pozoruhodných pomníků a soch významných osobností. Krádežím na hřbitovech jsme si během posledních let navykli přihlížet. Občas zmizela svíčka, svícen, věnec. V poslední době se však situace rychle mění. Již delší dobu mizí především  vše kovové. A tak nám ze zajímavých pomníků zůstávají jen oholená torza, jak je vidět na dvou příkladech z minulých dní.


Stav náhrobku rodiny Rotter Salzborn únor 2008 - červen 2008

Statutární město Opava dlouhodobě jedná se státními úředníky o převedení některých hrobů, významných a cenných památek do vlastnictví města. Na 13. zasedání zastupitelstva bylo schváleno bezplatné převedení 24 hrobů ze státního do městského majetku. Bylo také odsouhlaseno, že město vyčlení částku 9,5 miliónů korun na jejich opravu.
Vzhledem k nedávným krádežím (z uvedeného souboru 24 náhrobků je okradena více než polovina, patří mezi ně i dnešní dva příklady) je již nyní jisté, bude-li město chtít uvést tyto náhrobky do důstojného stavu, včetně navrácení alespoň kopií ukradených částí (kovaná oplocení, nápisy, celé sochy), bude nutno počítat s mnohem vyššími investicemi.
Ztráty na majetku v areálu městského hřbitova v Opavě vlivem krádeží se dají vyčíslit, avšak vzhledem k rozsahu škod je to velmi komplikované. Podle našich informací podobný audit dosud nebyl proveden. Celkové škody jsou odhadovány na desítky miliónů.

Bohužel ani do budoucna nemůžeme předpokládat žádné zlepšení současné situace. Areál městského hřbitova v Opavě není nijak hlídaný. Obvodová zídka je snadno překonatelná. Kamerový nebo jiný bezpečnostní systém město zavádět nepředpokládá. Za současnou situaci pravděpodobně nenese nikdo zodpovědnost, čili problém de facto nikoho netrápí.


Stav náhrobku Familie Skasik únor 2008 - červen 2008
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 31 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Umění ve veřejném prostoru - zpráva z účasti o.s. Za Opavu na sympoziu

 
o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k - Umění ve veřejném prostoru - 16. 11. 2007 - 4755 přečtení  

Ve dnech 29. 10. – úterý 30. 10. 2007 v Domě pánů z Kunštátu v Brně uspořádalo občanské sdružení Sochařský park Kraví hora ve spolupráci s Domem umění města Brna  mezinárodní sympozium "Umění ve veřejném prostoru". Nad akcí převzal záštitu Ing. Jan Letocha, člen rady a zastupitelstva Jihomoravského kraje.
Ve dvoudenním cyklu přednášek měli zúčastnění možnost vyslechnout řadu příspěvků pojednávajících o problematice veřejného prostoru, architektury a umění obecně i konkrétních příkladů nejrůznějších realizací architektonicko-urbanistických řešení, sympozií a jiných zásahů do veřejného prostoru.
O.s. Kraví hora se dlouhodobě zaměřuje na přípravu projektu možného řešení lokality Kraví hora v Brně. V minulých letech uspořádalo uměleckou soutěž na řešení tohoto úkolu.
Odkazy k tématu:
Sochařský park Kraví hora,
 
Kraví hora jako fenomén.

Zobrazit celý článek... | Komentáře: 1 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Sochařské sympozium Opava 2004 - Nová místa

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 03. 08. 2007 - 4508 přečtení  
V souvislosti s debatou vedenou s možností realizace sochy Bábel od Aleše Veselého se znovu začalo mluvit o sochařském sympoziu Nová místa. Organizátorem  bylo město Opava. Sympozium proběhlo v Opavě v roce 2004.
Vzhledem k tomu, že od zmíněného sympozia uteklo poměrně hodně času a ne každý si pamatuje co bylo představeno, vystaveno a diskutováno, nebo nemá doma katalog této akce, připravili jsme prezentaci všech děl, která byla pro Opavu v rámci sympozia určena. Ne všechna uvedená díla byla odbornou komisí doporučena a vybrána k realizaci. K realizaci byly vybrány především práce Aleše Veselého, Kurta Gebauera a Jana Ambrůze.
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 19 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Šárka Mikesková - Hlava anděla

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 03. 08. 2007 - 4158 přečtení  
umístění: Sady svobody, na místě bývalé ptačí voliéry nebo před budovou Kooperativy nebo v areálu Psychiatrické léčebny v Opavě
materiál: beton
rozměry: výška 210 cm

Šárka Mikesková
* 1977
Apsolventka ateliéru sochařství katedry výtvarné tvorby Pedagogické fakulty Ostravské univerzity

"Šárka Mikesková navrhuje dvoumetrovou "Hlavu anděla" do Sadů svobody na místo bývalé ptačí voliéry. Není to ani dítě ani muž ani žena, nejspíše anděl. Obličej je jen jemně naznačen, nevýrazný, ale typický, lehce legrační, dívající se z perspektivy věčnosti na marný lidský pohyb a usilování. Hlava by se mohla stát charakteristickým místem posezení, schůzek přátel... Tam, kde stávala voliéra, jsou dosud lavičky s pohledem přes trochu zeleně na blízkou rušnou dopravní tepnu. Místo by s touto sochou ihned dostalo svou atmosféru a přirozenost."


Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 3 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Marius Kotrba - Kroužkování; Chrlící rodina

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 03. 08. 2007 - 4407 přečtení  
Kroužkování
umístění: Mnišská ulice, zahrada za kostelem sv. Václava
materiál: bronz, žula
rozměry: 150 x 120 x 70 cm

Chrlící rodina
umístění: Olbrichova ulice, prostranství před rektorátem Slezské univerzity v Opavě
materiál: bronz, žula, voda
rozměry: 150 x  120 x 70 cm

Marius Kotrba
* 1959
Docent na Institutu pro umělecká studia
Ostravské univerzity, vedoucí ateliéru sochařství

"Marius Kotrba v intencích své robustní sochařské tvorby vytváří dva projekty figurálních plastik. Do prostoru zahrady za kostelem sv. Václava umístil sochu "Kroužkování". Měkké, organické tvary se vzájemně pro­stupují, obepínají, z mrtvé hmoty se rodí život, energie protéká vnějším i vnitřním prostorem sochy. Toto konstatování platí i o "Chrlící rodině" situo­vané před rektorát Slezské univerzity. Rodina je navíc obohacena dalším prvkem - křehkostí stříkající vody, která situaci oživuje. Kotrbovy sochy v podstatě ani nepočítají s okolním prostorem, stojí samy o sobě..."


Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 3 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Tomáš Medek - Hermafrodit; Paprika-Hybrid

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 03. 08. 2007 - 4797 přečtení  
Hermafrodit
umístění: Dvořákovy sady, vedle Střední zdravotnické školy
materiál: bronz
rozměry: 160 x 188 x 188 cm

Paprika-Hybrid
umístění: Sady svobody, před budovou Kooperativy
materiál: kov
rozměry: 250 x 210 x  350 cm

Tomáš Medek
* 1969
Asistent na fakultě výtvarných  umění VZT v  Brně.
ateliér sochařství I

"Tomáš Medek umístil svůj projekt "Hermafrodit" z hlediska urbanis­tické kompozice do jednoho z nejromantičtějších míst či doslova koutů v Opavě - do Dvořákových sadů, při zakončení slepé části Matiční ulice. "Hermafrodit" by se stal jakýmsi plodem-drahokamem spadlým z vyrost­lých stromů. Dva a půl metrová "Paprika-hybrid" by měla být umístěna v Sadech svobody před funkcionalistickou budovou dnešní Kooperativy. Oba Medkovy projekty vycházejí z geometrické prostorové sítě, která svou vnější hranicí vytváří povrch přezvětšeného plodu či papriky a stírá rozdíl vnitřního a vnějšího, toho, co je vpředu a co vzadu."


Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 5 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Jan Ambrůz - Světlo; Štěrbina-stěna

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 5067 přečtení  
Světlo
umístění: Rybí trh
materiál: světlo, pochuzí sklo

Štěrbina - stěna
umístění: Dvořákovy sady, před budovou Komerční banky
materiál: světlo, pochuzí sklo

Jan Ambrůz
* 1956
Docent na fakultě výtvarných  umění VZT v  Brně.

"Jan Ambrůz celým svým dílem vždy reaguje na konkrétní prostředí, které vnímá jako výzvu k tvůrčí práci. Pro Ambrůzovy práce je charakteris­tické užití jazyka geometrie, který nezobrazuje, neilustruje, neodkazuje nikam mimo sebe. Projekt "Štěrbina-Stěna" před budovou Komerční banky v Dvořákových sadech je odmaterializovanou světelnou instalací vytvářející účinný kontrast k těžké rytmizované stěně budovy. Čisté, jednoduché a silné. Dalším zajímavým Ambrůzovým projektem je "Světlo" v kamenné dlažbě na Rybím trhu. Přes den uvidíme jen přitónované hlad­ké silnostěnné skleněné kruhy, které budou večer vyzařovat světlo do korun stromů. Instalace reaguje na duchovní atmosféru tohoto místa, na jeho genius loci."

Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 4 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Zdeněk Ruffer - Voluta; Křeslo; Srnky; Zrcadlo Denisy Ujhelyiové

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 5120 přečtení  
Voluta
umístění: komín ve středu města
materiál: lakovaný perforovaný plech, ocelová konstrukce

Křeslo
umístění: Sady svobody - Ptačí vrch
materiál: bronz, žula, cihla
Zikkurat pro zviditelnění občanů, kteří se rozhodnou stoupat vzhůru

Srnky
umístění: Městské sady
materiál: brony, ocelová kolej, elektroinstalace
Jedna srnka reaguje na pohyb okolojdoucí postavy a rozjíždí se s ní na procházku. Po objetí stanoveného okruhu se zařazuje zpět do stáda...

Zrcadlo Denisy Ujhelyiové
umístění: Mnišská ulice
materiál: zrcadlo nebo leštěná chromovaná deska

Zdeněk Ruffer
* 1971
Absolventka ateliéru sochařství I
Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze
učitel na Vysoké škole Václava Hollara v Praze

"Zdeněk Ruffer přináší do Opavy osvobozující pocit svými drobnými sochařskými gesty, nepatrnými intervencemi do městské architektury. Je to kupříkladu "Voluta", tvořená stávajícím průmyslovým cihlovým komínem ve středu města, na jehož konci je posazena iónská hlavice antického sloupu. Vizuální atraktivita a jemný humor tohoto díla je založen
na kontrastu utilitárního a estetického, nízkého a vysokého, nového a starého, špinavého a čistého... Velké "Zrcadlo Denisy Ujhelyiové", umís­těné ve špaletě s ozdobnou štukou na fasádě domu na Mnišské ulici, odráží modré nebe, mraky... Ekologický "Kouř" vycházející z nádražního komínu nám dává estetickou zprávu o směru pohybu větru..."

Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 9 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Lenka Klodová - Čas ženy

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 5900 přečtení  
Plastika s užitným prvkem

umístění: Dvořákovy sady
materiál: bronz
rozměry: životní velikost

Lenka Klodová
* 1969
Absolventka ateliéru sochařství I
Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

"Lenka Klodová svým osobním tématem gravidity reaguje na prostředí Dvořákových sadů vedle Rybího trhu. Její socha "Čas ženy" je odlitkem ženské těhotné postavy stojící na vysokém podstavci. Na břiše ženy jsou umístěny funkční hodiny. Jedná se o zřejmý společenský odkaz, v díle Klodové estetické hledisko ustupuje vizuální artikulaci nejrůznějších sociálních tabuizovaných otázek a problémů... Celé zákoutí se sochou "Čas ženy", hodinovým strojem odpočítávajícím minuty a hodiny a bizarním betonovým plotem z 60. let minulého století získává přízračnou atmosféru Chiricových obrazů..."Martin Klimeš


Zobrazit celý článek... | Komentáře: 31 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Ivana Junková - Sousoší dětí

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 4156 přečtení  
umístění: prostranství před rektorátem Slezské univerzity v opavě
materiál: lakovaný bronz
rozměry: 140 x 160 x 160 cm (+ podstavec)

Ivana Junková
*1973
Asistentka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
ateliér sochařství I

"Před budovou rektorátu Slezské univerzity v Opavě umisťuje Ivana Junkova sousoší "Dětí" držících se za ruce. Milé, ale i ironické, balancující na hranici kýče. Podstatné je umístění před tuto váženou a seriózní insti­tuci. Dílo Junkové tak vtahuje společenský kontext do své výtvarné a vý­znamové hry. Sousoší vytváří vhodné odlehčení, milou, humornou atmos­féru, která se určitě bude líbit mladým lidem i babičkám a mnohé taky bude provokovat..."

Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 9 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Kurt Gebauer - Ptáci; Řeky

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 6154 přečtení  
Ptáci
umístění: Sady svobody, pahrbek pod Ptačím vrchem
materiál: varianta I: slezský mramor, oči - el. světlo
                 varianta II: kov, oči - el. světlo
rozměry: 190 x 220 cm

Řeky
umístění: Sady svobody, prostor pod Ptačím vrchem
materiál: přírodní deskový kámen, voda
rozměry: 25 x 18 m

Kurt Gebauer
*1941
Profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
vedoucí ateliéru sochařství I

"Obří bílí kamenní "Ptáci" Kurta Gebauera sedí, procházejí se či hleda­jí potravu na Ptačím vrchu v Sadech svobody. Když se zešeří, jejich světlá barva bude na tomto vršku ještě dlouho patrná a za tmy se jim rozsvítí oči... Ptáci jsou na první pohled snadno čitelní, na druhý pohled vnímáme jejich tajemství... Ani toto místo dosud nemá příliš mnoho důvodů své existence, není ničím určené, cosi mu chybí... Gebauerovi "Ptáci" by přnesli tomuto prostoru výrazné odlehčení a daly by mu smysl. Umístění ptáků je i vtipným komentářem lidového označení tohoto místa. Jiným projektem Kurta Gebauera jsou "Řeky", lokalizované pod Ptačím vrchem, kde je prostor vytvářející malý záliv. Do země tohoto místa vtiskl sochař ležící postavu ženy, z prsou jí tryská voda, která teče kamenným dlážděním coby dnem negativního reliéfu jejího těla, údy se stávají řekou... Žena je zde symbolem země, je v ní cosi divokého, pudového, ale i humorného. Tato práce na pomezí land artu, zahradní architektury a tradiční sochy pojme celý prostor "zálivu", ale neznásilní jej, celý "děj" se bude odehrávat v úrovni země. Dílo vhodně doplňuje "Ptáky" a vytváří s nimi určitý příběh..."

Martin Klimeš


Zobrazit celý článek... | Komentáře: 2 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 

Jozef Jankovič - Na hranici; Pokus o stretnutie II

 
o.s. Za Opavu - Umění ve veřejném prostoru - 02. 08. 2007 - 6228 přečtení  
Na hranici
umístění: náměstí Joy Adamsonové
materiál: bronz nebo železo
rozměry: 650 x 650 x 250 cm

Pokus o stretnutie II.
umístění: Sady svobody, vchod do minoritské zahrady
materiál: bronz nebo železo
rozměry: 240 x 200 x 120 cm

Jozef Jankovič
*1937
Profesor na Vysoké škole výtvarného umenia v Bratislavě
vedoucí katedry sochařství a ateliéru socha a prostor

"Ke vchodu do minoritské zahrady (Sady svobody) umístil Jankovič "Pokus o stretnutie II" - dvě postavy vy­stupující z rozměrného čtvercového kovového pásu. Jankovič v něm řeší tradiční existenciální téma obtížnosti lidské komunikace - míjení, hledá­ní, setkávání... Tato figurální plošně prostorová práce nás upoutá hrou plochy a prázdna, vztahem obrysu a jeho naplnění, rytmem i tichem... Druhý projekt je určen pro náměstí Joy Adamsonové, které je tvořeno zástavbou měšťanských domů a parkem, který křižují chodníky. Lokalita nemá svou dominantu, nemá se k čemu vztahovat. Přirozenost by tomu­to místu měla dát výrazná Jankovičova socha "Na hranici". Je umístěna centrálně, dobře viditelná z obou konců parčíku. Šestimetrová socha je tvořena několika stojícími postavami v různých tělesných pozicích. Modré figury stojí na mohutných, téměř antických sloupech a předvádějí nám obraz nás samých, jakési malé theatrum mundi..."

Martin Klimeš
Zobrazit celý článek... | Komentáře: 6 | Přidat komentářInformařný e-mail  Vytisknout článek
 
  Zobrazené články   0 - 15     15 - 19  

Akce v Matiďż˝nďż˝m domďż˝  
Projekty
N�v�t�vnost

Za�ti�ujeme:

Escort Antalya Escort Aksu Escort Alanya Escort Demre Escort Döşemealtı Escort Elmalı Escort Finike Escort Gazipaşa Escort Gündoğmuş Escort İbradı Escort Kaş Escort Kemer Escort Kepez Escort Konyaaltı Escort Kumluca Escort Manavgat Escort Muratpaşa Escort Serik Escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzıfon escort suluova escort taşova escort Ankara Escort Ankara Escort Keçiören Escort Yenimahalle Escort Antalya Escort Alanya Escort Kepez Escort Muratpaşa Escort Ardahan Escort Çıldır Escort Göle Escort Hanak Escort Artvin Escort Arhavi Escort Borçka Escort Hopa Escort Aydın Escort Efeler Escort Nazilli Escort Söke Escort Balıkesir Escort Altıeylül Escort Edremit Escort Karesi Escort Bartın Escort Amasra Escort Kurucaşile Escort Ulus Escort Bayburt Escort Aydıntepe Escort Demirözü Escort Bilecik Escort Bozüyük Escort Osmaneli Escort Söğüt Escort Bolu Escort Gerede Escort Göynük Escort Mudurnu Escort Bursa Escort Nilüfer Escort Osmangazi Escort Yıldırım Escort Çanakkale Escort Biga Escort Çan Escort Gelibolu Escort Çankırı Escort Çerkeş Escort Ilgaz Escort Şabanözü Escort Çorum Escort Alaca Escort Osmancık Escort Sungurlu Escort Diyarbakır Escort Bağlar Escort Kayapınar Escort Yenişehir Escort Düzce Escort Akçakoca Escort Gölyaka Escort Kaynaşlı Escort Edirne Escort İpsala Escort Keşan Escort Uzunköprü Escort Erzincan Escort Refahiye Escort Tercan Escort Üzümlü Escort Erzurum Escort Aziziye Escort Palandöken Escort Yakutiye Escort Eskişehir Escort Odunpazarı Escort Sivrihisar Escort Tepebaşı Escort Gaziantep Escort Nizip Escort Sahinbey Escort Şehitkamil Escort Giresun Escort Bulancak Escort Espiye Escort Tirebolu Escort Gümüşhane Escort Kelkit Escort Kürtün Escort Şiran Escort Hatay Escort Antakya Escort Defne Escort İskenderun Escort Isparta Escort Eğirdir Escort Şarkikaraağaç Escort Yalvaç Escort İstanbul Escort Bağcılar Escort Esenyurt Escort Küçükçekmece Escort İzmir Escort Bornova Escort Buca Escort Kahramanmaraş Escort Dulkadiroğlu Escort Elbistan Escort Onikişubat Escort Karabük Escort Eskipazar Escort Safranbolu Escort Yenice Escort Karaman Escort Ayrancı Escort Ermenek Escort Sarıveliler Escort Kars Escort Kağızman Escort Sarıkamış Escort Selim Escort Kastamonu Escort Cide Escort Taşköprü Escort Tosya Escort Kayseri Escort Kocasinan Escort Melikgazi Escort Talas Escort Kilis Escort Elbeyli Escort Musabeyli Escort Polateli Escort Kırıkkale Escort Delice Escort Keskin Escort Yahşihan Escort Kırklareli Escort Babaeski Escort Lüleburgaz Escort Vize Escort Kırşehir Escort Çiçekdağı Escort Kaman Escort Mucur Escort Kocaeli Escort Darıca Escort Gebze Escort İzmit Escort Konya Escort Karatay Escort Meram Escort Selçuklu Escort Kütahya Escort Gediz Escort Simav Escort Tavşanlı Escort Malatya Escort Battalgazi Escort Doğanşehir Escort Yeşilyurt Escort Manisa Escort Akhisar Escort Turgutlu Escort Yunusemre Escort Mardin Escort Artuklu Escort Kızıltepe Escort Midyat Escort Mersin Escort Tarsus Escort Toroslar Escort Yenişehir Escort Muğla Escort Bodrum Escort Fethiye Escort Milas Escort Nevşehir Escort Avanos Escort Gülşehir Escort Ürgüp Escort Niğde Escort Bor Escort Çiftlik Escort Ulukışla Escort Ordu Escort Altınordu Escort Fatsa Escort Ünye Escort Osmaiye Escort Bahçe Escort Düziçi Escort Kadirli Escort Rize Escort Ardeşen Escort Çayeli Escort Pazar Escort Sakarya Escort Adapazarı Escort Akyazı Escort Serdivan Escort Samsun Escort Atakum Escort Bafra Escort İlkadım Escort Sinop Escort Ayancık Escort Boyabat Escort Gerze Escort Sivas Escort Şarkışla Escort Suşehri Escort Yıldızeli Escort Tekirdağ Escort Çerkezköy Escort Süleymanpaşa Escort Çorlu Escort Tokat Escort Erbaa Escort Niksar Escort Turhal Escort Trabzon Escort Akçaabat Escort Araklı Escort Ortahisar Escort Uşak Escort Banaz Escort Banaz Escort Sivaslı Escort Van Escort Erçiş Escort İpekyolu Escort Tuşba Escort Yalova Escort Altınova Escort Çiftlikköy Escort Çınarcık Escort Yozgat Escort Akdağmadeni Escort Sorgun Escort Yerköy Escort Zonguldak Escort Çaycuma Escort Devrek Escort Ereğli Escort Gold Escort Hatun
 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server