Pojďte se naučit a zahrát starobylé japonské stolní hry

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Matiční dům, Vydáno dne: 19. 04. 2016

Zveme vás na pravidelné schůzky, kde se může každý zájemce naučit a zahrát si japonské šachy shogi a výhledově také hru go.

Hry jsou snadno pochopitelné jak pro dospělé, tak i pro děti. Kromě klasického provedení her máme také zjednodušenou úpravu – zvířátkové shogi dobutsu.

Scházíme se v Matičním domě, v 1. NP v prostorách spolku Za Opavu, vstup z opavské ulice Matiční.

Schůzky jsou každý sudý čtvrtek, od 15.00 do 17.00h (viz kalendář webu spolku Za Opavu).

Vstupné nevybíráme, můžete přispět dobrovolně, sebou můžete donést trochu čaje nebo kávy, lze připravit i na místě.

Jste srdečně zváni mezi nás!

 Rozšiřujeme působení kroužku shogi založeného na Mendelově gymnáziu v Opavě (MGO) a chceme tak hry více přiblížit veřejnosti. Věříme, že i Vás mohou oslovit starobylé japonské stolní hry nejen pro zajímavost a přitažlivost hry samotné, ale i historické okolnosti vzniku, vývoje a rituálů, filosofie a příběhů spojených s hrou, ztvárněním her v umění. Neméně důležité je i chování hráčů těchto her vůči sobě navzájem a vůči okolí. Ano, výhra je důležitá, ale velmi podstatná je i příprava, samotný průběh hry, obdivuhodná je velká vstřícnost, otevřenost a ochota zkušenějších předávat své poznatky a se hrou seznamovat.

V tomto duchu začal v roce 2015 působit kroužek shogi při MGO. Mimo prostory gymnázia bylo možné se v Opavě zúčastnit několika akcí pro veřejnost v Knihovně Petra Bezruče, v Domě umění, na festivalu Další břehy aj.:

http://www.mgo.opava.cz/2016/04/06/japonsko-v-opave-opava-v-japonsku/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.987552327998689.1073741891.363945283692733&type=3

Upřímné poděkování za velkou vstřícnost patří paní ředitelce knihovny Zuzaně Bornové, animátorce Domu umění Lence Přibylové a organizátorce akce v Sakuře Dojo Martině Baierové. Také děkujeme správcům webu MGO za redakci a umístění naších pozvánek a příspěvků na jejich internetových stránkách.Při pravidelných schůzkách všem zájemcům vysvětlíme pravidla a ukážeme, jak se hraje, po dobu schůzky zapůjčíme herní sady. Pokud již hru ovládáte, přijďte se podělit o zkušenosti a zahrát si s novými soupeři. Také se rádi podělíme o novinky v pořádání turnajů.

Můžete nás osobně kontaktovat, pokud připravujete nějakou akci, které bychom se mohli zúčastnit, popř. probrat jinou formu spolupráce. Na naše schůzky by měl také dorazit Jiří Mamula, aktivní hráč a propagátor další starobylé japonské hry go s herními sadami, můžete se také naučit a něco dozvědět o hře go:   

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/rozhovor-jiri-mamula21062015.html

Neváhejte nás navštívit i s menšími dětmi a mladšími sourozenci - pokud je neosloví samotná hra zvířátkových shogi, pokusíme se zabavit je i jinak v dětském koutku. Doporučujeme mít sebou přezůvky nebo návleky na boty.

Kontakt: Jelena Štohanzlová, Ondřej Boček, e-mail aktivne_opava@volny.cz

Těšíme se na setkání.