Závěrečná zpráva z obnovy památky - kaple v Raduni

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Obnova památek - Kaple Raduň, Vydáno dne: 29. 07. 2014

Lokalita:   Raduň 
Okres / kraj:   Opava / moravskoslezský
Objekt:   kaple
Lokalizace:   parcela č. 21 v k. ú. Raduň
Rejstříkové číslo kulturní památky:   není evidována
Zpracovalo:   občanské sdružení Za Opavu, Hobzíkova 3, 746 01 Opava
Datum:   15. 4. 2013












Úvod:
 
Obec Raduň se nachází asi 6 km jihovýchodně od města Opavy na nejnižších svazích Hrubého Jeseníku. Obec má 966 obyvatel. Katastrem prochází hranice Přírodního parku Moravice. Rybniční systém spojuje rybníky v zámeckém parku s pěti rybníky pod obcí. V minulosti se jednalo o čistě zemědělskou obec.  
V písemných pramenech je obec poprvé doložena v roce 1320 ve spojení s osobou Fridricha z Raduně (de Radyn). Název obce je odvozen od osobního jména středověkého lokátora, který se pravděpodobně jmenoval Radun nebo Radún a jeho základem je slovo „rad“. Zachovaly se nám rovněž varianty tohoto pojmenování jako z roku 1320 Radyn, 1484 Raduoň, 1771 Radniow, Raduňov. Německé pojmenování se v podstatě nelišilo od českého a bylo užíváno do roku 1945.
Ves Raduň i s polovinou sousední vsi Vršovice byla původně lénem opavských knížat. Z jejich držitelů tu nejstarší dochovaný pramen uvádí k roku 1320 Bedřicha z Raduně. Rytíři z Raduně si udrželi raduňské panství až do 70. let 15. století (jako poslední vystupuje v pramenech r. 1464 Bavor z Raduně). Po nich přešla Raduň na Tvorkovské z Kravař, byla manským statkem opavských vévodů, v r. 1475 však kníže Viktorin propustil Václavovi z Tvorkova statek z manské závislosti do dědičného držení. Tvorkovští jej drželi až do 2. pol. 17. stol. (v letech 1476–1505 ale panství náleželo Albrechtu Kavanovi z Dědibab).
Kaple dotčená obnovou v roce 2013 se nachází v centru obce v bezprostřední blízkosti mnoha dalších významných historických staveb a areálů – vošárny, kostela Nejsvětější Trojice, areálu zámku a dvou dalších kaplí.
 
Popis postupu obnovy kaple:
 
Před zahájením obnovy nehrozil památce bezprostřední zánik. Posouzením exteriéru však bylo zjištěno, že její stavebně-technický stav není optimální a v průběhu realizace vyšlo najevo, že skryté konstrukce byly v horším stavu, než se předpokládalo.
Původní záměr počítal s kompletní obnovou kaple, tj. opravou venkovních i vnitřních omítek, repasí vrat a kovových prvků, statického zajištění štítu, úpravou terénu a odvodnění okolí kaple, rekonstrukcí střešního pláště a opravou krovu. Bohužel, nepodařilo se zajistit dostatek finančních prostředků a bylo rozhodnuto, že se ze získané podpory provede rekonstrukce vrchní části stavby – střechy.
S ohledem na skutečnost, že byla v době existence kaple prováděna její průběžná údržba, předpokládalo se sejmutí střešní krytiny a zajištění pouze dílčích oprav částí krovu. Po odkrytí střešní krytiny však vyšlo najevo, že dřevěná konstrukce krovu je v tak špatném stavu, že musí být provedena zcela nově. Při rekonstrukci krovové konstrukce jsme se snažili o vyvedení její kopie za použití tradičních tesařských spojů.
 
Obnova památky byla zajištěna následovně:
  1. Odstranění náletů zeleně, postavení lešení.
  2. Demontáž stávající krytiny.
  3. Rozkrytí a rozebrání krovu. 
  4. Vyhotovení nové dřevěné konstrukce krovu.
  5. Položení nového dřevěného bednění, lepenky a nové břidlicové krytiny.
  6. Provedení odborné repase kříže.
  7. Provedení hrubých i jemných omítek atiky. Pokrytí atiky krytinou.
  8. Úklid okolí kaple.   
Foto - rekonstrukce krovu:


Foto - pokládání břidlicové krytiny:


Foto - úprava atiky a kříže:

 

Závěr: 
 
Realizaci částečné stavební obnovy kaple hodnotíme z našeho pohledu jako zdařilou. Podařilo se zajistit opravu nejdůležitější části stavby, kterou je nepochybně střecha. Podařilo se na střešní plášť navrátit i historicky doloženou střešní krytinu z kamene. Takovéto stabilizování objektu do budoucna umožňuje pokračovat v celkové opravě památky.