Poznej místní výrobce

Autor: o.s. Za Opavu -Zdeněk Frélich <frelich(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekomapa, Vydáno dne: 02. 01. 2014

Chcete nakupovat místní potraviny, ale nevíte, kde je seženete? Chcete se setkat s lidmi, kteří místní potraviny vyrábějí? A mají regionální výrobky vůbec šanci obstát v mezinárodní konkurenci? Toto vše a řadu dalších zajímavých informací jste se mohli dozvědět ve čtvrtek 28. listopadu na poslední letošní přednášce v rámci projektu Opavská ekomapa. свадебный макияж фото
Regionální potraviny a místní výrobci – právě toto téma se dostává v poslední době opět do popředí. Před třemi lety byly v Opavě úspěšně obnoveny farmářské trhy, zanedlouho by se zde mělo objevit několik obchodů s místními potravinami. Mají však místní výrobky a místní výrobci vůbec šanci na úspěch?

„Na Opavsku vznikají zajímavé a kvalitní věci, ale jejich výrobci to nemají jednoduché,“ říká Veronika Frélichová ze sdružení Za Opavu, organizátorka akce. „Snažíme se je proto podporovat, protože to má smysl,“ vysvětluje dále. „Taky je dobré, když se zákazníci a výrobci vzájemně znají. Proto jsme se rozhodli toto setkání uspořádat.“

V čajovně se sešli pan Vlček, místní výrobce zeleniny, kterého můžete pravidelně potkávat na opavských trzích, pan Kremser – spoluzakladatel kváskového pekařství na Pivovarské ulici, paní Jurešová za výrobce mléčných výrobků v Holasovicích a Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko, která se zabývá regionálním značením.

Na úvod se každý z řečníků krátce představil a pak už jen zodpovídal smršti dotazů, které se na každého přednášejícího snesly. Účastníci se kromě řady jiných věcí dozvěděli tipy na pěstování zeleniny, dotkli se tajemství výroby kváskového chleba, seznámili se s úskalími při výrobě sýrů a jogurtů a pár novinek o dalších místních zajímavých produktech z Opavska. K tomu nechyběla ochutnávka chleba a mléčných výrobků.   „Věříme, že to lidi trochu inspiruje více si všímat jídla, které nakupujeme a jeho původu. Opravdu jsem raději, když vím, že ten jogurt vznikl v Holasovicích 10 kilometrů od Opavy než aby musel procestovat půl Evropy,“ říká na závěr Veronika Frélichová.

Akci pořádalo občanské sdružení Za Opavu v rámci projektu Ekomapa města Opavy. Na webových stránkách Ekomapy – www.opavska-ekomapa.cz můžete najít řadu zajímavých informací od prodejen biopotravin, přes místní výrobce potravin až po opravny obuvi nebo chráněná území a památné stromy ve městě a okolí.