Den bez aut 2011 také v Opavě

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 24. 09. 2011

Ve čtvrtek 22. září 2011 byla opět pro veřejnost otevřena měnírna elektrického proudu, která se nachází za budovou Slezanky, v blízkosti bývalého divadelního klubu v Opavě.

Otevření této významné technické památky bylo tentokrát zorganizováno v rámci akce „Den bez aut“, kterou měl pod svým patronátem Magistrát města Opavy.


Na doprovodném programu se podílelo množství organizací, které sídlily převážně na Horním náměstí. Návštěvníci zde mohli shlédnout prezentace cyklistické a veřejné dopravy ve městě, vyslechnout dopravně-preventivní akce policie, zažít ukázky první pomoci, vidět elektrokola. Děti si zase přišly na své při zážitkových aktivitách a soutěžích v jízdách na netradičních vozidlech nebo při řešení vědomostních kvízů.
 
Občanské sdružení Za Opavu ve spolupráci se studenty Mendlova gymnázia v Opavě zajistilo otevření měnírny elektrického proudu, a tak si mohli návštěvníci prohlédnout především zachovalé vnitřní vybavení této technické památky.
 
Prohlídky s výkladem o historii objektu se zúčastnilo v průběhu dne okolo 200 lidí, mezi kterými nechyběli ani žáci základních škol, studenti, místní pamětníci. Tito vzpomínali na dobu tramvají v Opavě nebo na situace, kdy s podobným technickým zařízením pracovali.  
 
Cílem akce bylo zpřístupnit jinak celoročně uzavřený objekt a seznámit veřejnost s jeho historií. V širších souvislostech pak upozornit na možnosti využití městské hromadné dopravy při běžném pohybu v centru města nebo v městských částech.      
 
Mezinárodní „Den bez aut“ je od roku 2002 součástí Evropského týdne mobility, který každoročně probíhá od 16. do 22. září. Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu.

opavsky.denik.cz/zpravy_region/dnes-je-evropsky-den-bez-aut20110922.html
www.mdpo.cz/index.php
www.opava-city.cz/scripts/detail.php