S opravou kaple jsme zase pokročili

Autor: o.s.Za Opavu - Kateřina Skalíková <kontakt(at)zaopavu.cz>, Téma: Obnova památek - Kaple Nové Těchanovice, Vydáno dne: 26. 09. 2010

TěchanoviceTěší mě, že můžu být znovu poslem dobrých zpráv a seznámit vás s postupující obnovou kaple v Nových Těchanovicích. Už o ní nemůže nikdo hovořit jako o zchátralé památce, tomuto pojmenování už je na hony vzdálená.
 


Poté, co byla nově vyzděna římsa (z neuvěřitelných cca 1000 kusů starých pálených cihel), byla klenba znovu vyčištěna a zahájili jsme přípravy na stavbu krovu. Vysušené trámy z místní pily byly ohoblovány a natřeny, stejně jako dřevěné desky, jež pak byly použity na bednění krovu. Konstrukce byla přesně zaměřena, jednotlivé kusy byly spojovány tradičními tesařskými spoji a dřevěnými kolíky. V době, kdy jsme započali s obnovou kaple, krov již neexistoval. Jeho konstrukce byla tedy postavena podle krovu kaple stojící naproti této. Z původního krovu se zachoval jeden trámek, krokev, kterou jsme znovu použili. Před uzavřením bednění jsme na klenbu uložili schránku se vzkazem příštím generacím. Tradičně jsme zde uložili současné mince, vzorky regionálního tisku, zprávu o obnově kaple a další drobnosti pro radost lidem nastupujícím po nás.    
Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice

Mezitím jsme mohli zahájit obnovu vnějších i vnitřních omítek. Soudržné vrstvy (převážně na pravé boční straně) byly na zdivu ponechány. 

Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice
Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice

Předpokladem pro dobře odvedenou práci je veselá nálada, dostatek tekutin a dobré jídlo :-). S nejednou skvělou svačinou nás mile překvapila i rodina, jíž památka patří.

Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice

Nové omítky jsou vápenné. Po jejich nanesení byly ošetřovány vodou, aby bylo podpořeno zrání. Podle původního tvaru profilované korunní římsy byla sejmuta forma, podle které byla vyrobena šablona. Ta posloužila na jejich vytahování po nanesení masivní jádrové maltové hmoty. V průčelí byly obnoveny vystouplé pilastry, římsy i šambrána dveří. 
Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice Obnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové TěchanoviceObnova kaple Nové Těchanovice

Současně s probíhajícími stavebními pracemi probíhaly i odborné práce na výrobě nových oken a repasi dochovaných dveří. Dřevěné okenní rámy byly značně poškozené, nebylo tedy možné je znovu použít. Byly však provedeny jejich kopie, včetně kování. Dveřní křídla se naopak nacházela ve stavu, kdy bylo možné zajistit jejich obnovu, včetně návratu prosklení vrchních částí křídel. Kovové prvky byly taktéž odborně repasovány, krabicový zámek zprovozněn. Z lomu v sousední Lhotce byla dovezena břidlice, která bude položena na střechu kaple tak, jako kdysi. Mimo pokrývačských prací nás čeká v nejbližší době dokončení jemných omítek a finálního nátěru. V případě, že omítky nestačí ještě letos dobře vyzrát, bude fasáda natřena v jarních měsících příštího roku. Ale dveře, okna a kovový kříž budou stavbu zdobit ještě letos.