Přebudování Domu umění na hotel pravděpodobně nehrozí

Autor: o.s.Za Opavu - Tomďż˝ Skalďż˝k <skalik(at)zaopavu.cz>, Téma: OKO a Dům umění, Vydáno dne: 10. 04. 2008

Podle vyjádření ředitelky Opavské kulturní organizace (OKO) Ireny Šindlerové projde areál bývalého dominikánského kláštera, ve kterém Dům umění sídlí, v budoucnu rekonstrukcí. Nadále by však měl sloužit svému účelu. Městské radě doporučila, aby se komplex dominikánského kláštera využíval jako středisko uměleckých aktivit s důrazem na výtvarné umění. V případě, že budou nalezeny finanční prostředky dojde k řadě úprav a změn. Mezi nejviditelnějšími úpravami je navrženo např. zastřešení atria neboli rajského dvora. Projekt počítá s vytvořením prostoru určeného například k výstavám a dalším společenským akcím. Vedení OKO a rada v objektu plánují zachovat stávající výstavní prostory Domu umění a také provoz Základní umělecké školy. Tato škola také projevila společně se Střední školou průmyslovou a uměleckou zájem o půdní prostory Domu umění, které by chtěly využít pro své ateliéry. 

Ve dnech  8. 4. - 18. 5. 2008 mají návštěvníci možnost v Domě umění shlédnout výstavy několika autorů. Krom amerického konceptuálně zaměřeného prostorového tvůrce Dana Senna, fotografky Daniely Dostálkové, své kresby a fotografie představují také Dagmar Šubrtová a Kurt Gebauer. Právě ten při úterní vernisáži komentoval současnou situaci okolo Domu umění.Kurt Gebauer  kritizoval zanedbaný stav prostoru před vstupem do prostor Domu umění, konkrétně nepořádek na travnaté ploše, kde je umístěno jeho dílo, bronzová socha Běžící dívka. Úklid odpadků, kamenů a cigaretových nedopalků má na starosti správce, tedy zaměstnanec OKO. Na úklidu spolupracují také Technické služby.
Svůj kritický postoj vyjádřil Gebauer také k vybírání poplatků v kostele svatého Václava. Nastává zde podle něj paradoxní situace, kdy nikoliv společnost podporuje kulturní aktivity, ale naopak kultura sponzoruje město: „Slyšel jsem, že se tam vybírají poplatky za kulturu. Měl bych vlastně jásat, že kultura bude sponzorovat město. Možná se za ty peníze zbourá tady ta vaše nová hladová zeď na náměstí Osvoboditelů.“ (podle platného ceníku stojí denní nájem prostoru kostela. sv. Václava 2500 Kč, snížená sazba pak výjde na 1000 Kč/den. Další podrobností ceníku naleznete na webu Statutárního města Opavy...)
Kurt Gebauer opavské publikum vyzval k otevřené podpoře současné linie výstavní činnosti Domu umění pod kurátorským vedením Martina Klimeše. „Chtěl bych vám popřát, aby činnost, která tady tak skvěle funguje, pokračovala a neupadala. Martin Klimeš je tady určitě velkou vzpruhou a posilou se svým výstavním programem. Nenechte ho ve štychu,“

Související články jinde:
Slavný sochař kritizuje Hlásku (10. 4. 2008 - opavsky.denik.cz)
Bývalý dominikánský klášter čeká rekonstrukce (10. 4. 2008 - www.iopavsko.cz)
V Domě umění vystavují společně Kurt Gebauer a Dagmar Šubrtová (8. 4. 2008 - opavsky.denik.cz)
Z Dominikánského kláštera hotel nebude (3. 4. 2008 - opavsky.denik.cz)